Chceme dřevostavbu. Jak ale vybrat tu nejlepší?

Chceme dřevostavbu. Jak ale vybrat tu nejlepší?
11.09.2015 08:30

Rozhodování mezi dřevostavbou a zděným domem máte za sebou. Vyhrály přírodní materiály. Současně se ale před vámi otevřely stovky nabídek od nejrůznějších stavebních firem. Rada první zní jasně - nerozhodujte se pouze podle ceny. Mohli byste taky slušně naletět.

Máte stanovený rozpočet?Dodavatele dřevostavby vybírejte podle jeho zkušeností, působení na stavebním trhu a hlavně referencí. Nevyřazujte proto hned ty, kteří nejsou zrovna nejlevnější. V současnosti je moderní stavět vzorové domy. Zjistěte si, kde má který výrobce vzorový dům a určitě ho navštivte. Také se poptejte po známých, nebojte se zazvonit, abyste zjistili detaily o stavbě domu. Právě to jsou skutečně hodnotné reference. A díky nim může jít celá stavba jako na drátku. Pokud totiž zvolíte špatně, stane se vaší noční můrou.

TIP: Zjistěte si, zda je vybraná stavební firma členem Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Do ní se dostanou pouze firmy prověřené, které podléhají dohledu a dodržují požadavky Dokumentu národní kvality.

Montovanou dřevostavbu, nebo lehkou rámovou stavbu?

Není dřevostavba jako dřevostavba. Máte na výběr ze dvou způsobů provedení. Lehké rámové stavby se sestavují až na staveništi z jednotlivých prvků. V podstatě stavba probíhá tak trochu jako u zděného domu, ale je mnohem rychlejší.

Montované rodinné domy se připravují ve výrobních halách mimo staveniště. Prefabrikované panely vyrobené na míru přesně podle projektu, v nichž jsou již zabudovaní okna a vstupní dveře, montážní parta přiveze na staveniště a během jednoho dne stojí obvodové stěny i příčky. V případě dodávky na klíč je celý dům postavený do měsíce a vy se tak můžete stěhovat. Pokud chce do svého domu vložit "kus sebe" a realizovat se na dokončovacích pracích, zvolte tzv. dům na dokončení. Je levnější a jeho součástí zpravidla nejsou podlahové krytiny, sanitární technika a obklady a interiérové dveře se zárubněmi. Otázkou ale je, zda na těchto pracích opravdu ušetříte. Doporučujeme nejprve si všechno dobře spočítat.

Velmi důležitá je i spotřeba

Kromě rychlosti výstavby, ceny a dodavatele hraje velkou roli také celková energetická spotřeba domu. Výdaje na domácnost by měly být co nejnižší. Toho dosáhnete primárně kvalitně zateplenou stavbou bez tepelných mostů, úspornými spotřebiči a moderním vytápěním. Za nejúspornější typ vytápění je považováno tepelné čerpadlo. Vyžaduje sice vyšší počáteční investici, ale ta se vám po pár letech vrátí.

O komfortu bydlení rozhoduje hlavně jeho vybavení. Dopřejte si luxusní kuchyni na míru. Bude přesně sedět vašemu stylu vaření a vydrží vám celý život!

Montovaný rodinný dům na klíč

Bydlíte v dřevostavbě? Napište nám do diskuze, jak jste vybírali dodavatele stavby.

Hodnocení: +29 Hodnotilo uživatelů: 33 líbí (+1) nelíbí (-1)

Diskuse

Příspěvky diskuse

ZpětÚvodní strana » Články » Chceme dřevostavbu. Jak ale vybrat tu nejlepší?