Dřevostavby: Jak je vidí ředitel společnosti RD Rýmařov

Dřevostavby: Jak je vidí ředitel společnosti RD Rýmařov
14.09.2015 09:23

Kam se posunuly dřevostavby v roce 2015 a jak se bude jejich budoucnost vyvíjet v nadcházejícím roce? Nejen na to jsme se zeptali toho nejpovolanějšího - ředitele společnosti RD Rýmařov, největšího českého dodavatele dřevostaveb.

Tak jako móda, i bydlení má své trendy, které se neustále vyvíjejí dopředu. Můžeme v příštím roce očekávat nějaké větší změny v bydlení v dřevostavbách? A je na ně RD Rýmařov připraven?

Ing. Pohloudek: Bydlení v dřevostavbách se určitě neliší od bydlení v jiných stavebních technologiích. Mohli bychom spíše hovořit o pocitech, psychické pohodě, životním stylu. A zde se určitě vlivem používaných technologií a materiálů posunou parametry dřevostaveb k lepšímu. RD deklaruje ve svých výrobcích vysoký inovační potenciál. Cílem je v předstihu aplikovat nové trendy v bydlení do svých výrobků.


Máte v plánu představit v roce 2015 nové typové domy? A budou se řídit trendy, které jste zmiňoval? Jaký je cíl celého týmu při navrhování nového domu?

Ing. Pohloudek: Snažíme se každý rok představit optimalizovaný dům vzhledem k vnějším podmínkám. Dnes řešení rovnice s výsledkem prodejný dům není jednoduchá záležitost. Za neznámé musíte dosadit bonitu zákazníka, která ovlivňuje výši hypotéky, průměrné roční náklady na energie prostřednictvím optimalizovaného systému vytápění a ohřevu teplé vody a v poslední době vzhledem k vysokým tepelně izolačním vlastnostem obvodových stěn a okenních výplní i systémy zabezpečující základní výměnu vzduchu pro dodržení hygienických limitů vnitřního prostředí.


Úspory za vytápění. Ty nejvíce zajímají každou rodinu, která si chce pořídit nový dům. Poradil byste našim čtenářům, jak nejvíce ušetřit na vytápění a nezatěžovat tak rodinný rozpočet?

Ing. Pohloudek: Určitě zvolit stavební technologii, která vytvoří konstrukci domu včetně okenních výplní s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi za příznivou cenu. Na základě těchto údajů se dá poměrně přesně vypočítat hodinová ztráta tepla na plošnou jednotku. V tuto chvíli je jen na rozhodnutí zvolit topné medium nebo zdroj. Je také nutné pamatovat, že každé zařízení produkující teplo má optimální pásmo efektivní účínnosti. A v tomto pásmu by se měla pohybovat hodinová ztráta domu.


Rýmařovské dřevostavby jsou známé také za hranicemi, a to nejen v Rakousku, ale i v Polsku, Německu, Ukrajině, Řecku a dokonce i v Belgii. Jak získáváte takto velké projekty?

Ing. Pohloudek: Reference plodí kontakty. Firma si již řadu let uvědomuje, že náklady na marketing můžou být sebevětší, ale když je nefunkční reference a sdílená pozitivní zkušenost, tak není úspěchu. Omlouvám se reklamním mágům, ale na tom je postavená naše strategie. A výsledky jsou k dispozici.


Jak se díváte na využití dřeva ve stavebnictví. Je podle Vás dostatečné? Co byste popřípadě změnil?

Ing. Pohloudek: Vzhledem k tomu, že jsem byl kolem roku 2000 u zrodu aktivit s cílem zvýšení podílu dřeva ve stavebnictví, myslím si, že současný stav odpovídá možnostem. Na trhu je jeden super velký hráč, který je doplňován řadou menších převážně regionálních firem. Technologie není pevně zakotvena ve výuce stavebních fakult a v malém měřítku se rozvíjí inovace i na mezinárodní úrovni financované z evropských programů. To pochopitelně otvírá možnosti pomalu realizovat smělejší a smělejší stavební projekty a dokazovat tak v praxi možnosti realizací staveb s využitím dřeva lehkou prefabrikací rámovými konstrukcemi ve srovnání s ostatními stavebními technologiemi.


Lidé jsou dřevostavbám čím dál více nakloněni. Čemu tuto změnu přičítáte? Jaká je Vaše prognóza do budoucna, očekáváte, že obliba dřevostaveb ještě poroste?

Ing. Pohloudek: Dnešní zákazník je úplně jiný zákazník než před deseti lety. Neřeší hlouposti a banality. Chce kvalitní produkt s patřičnými garancemi od spolehlivé realizační firmy. Jestliže kterákoliv stavební firma s jakoukoliv kvalitní technologií toto garantuje, není co řešit. Je jen na firmách, které používají dřevo ve stavebních konstrukcích, aby ke dřevu přidali tu správnou přidanou hodnotu, a počty staveb se dřevem v konstrukcích budou meziročně růst.


Co byste vzkázal zákazníkům, kteří se stále ještě rozhodují mezi klasickým zděným domem a dřevostavbou na klíč?

Ing. Pohloudek: Rozhlédnout se kolem sebe a zeptat se kamarádů a kolegů. A s podivem zjistí, že řada z nich bydlí v domě na bázi prefabrikace dřeva s pozitivními zkušenostmi. A potom zbývá jen jedno, následovat je.


Máte zkušenosti se stavební firmou RD Rýmařov? Napište nám do diskuze.

Hodnocení: -1 Hodnotilo uživatelů: 19 líbí (+1) nelíbí (-1)

Diskuse

Příspěvky diskuse

ZpětÚvodní strana » Články » Dřevostavby: Jak je vidí ředitel společnosti RD Rýmařov