Jak jednoduše postavit plot kolem domu

Jak jednoduše postavit plot kolem domu
12.06.2015 14:40

Instalace pletivového plotu je snadná, rychlá a patří mezi ty méně finančně náročné. A když vám poradíme, jak plot postavit, jistě se vám tato možnost ještě více zalíbí. Ploty kolem domu uzavírají náš soukromý prostor, ochraňují nejen náš majetek před snadným odcizením, ale je ochranou i pro domácí mazlíčky a děti, které by se mohly snadno dostat na silnici.

Svým plotem jasně vyjádříte své území, a i to je důvod, proč by plot kolem žádného domu neměl chybět. Rádi vám poradíme, jak postavit plot kolem domu. Při stavbě oplocení máte samozřejmě na výběr hned několik možností. Stavba pletivového plotu však představuje jednu z nejlevnějších, nejjednodušších a  nejrychleji postavených variant.

Výběr pletiva – jak na něj?

V obchodech najdete pletiva v pozinkovaném a poplastovaném provedení. Druhá varianta je jistě výhodnější. Poplastované pletivo je totiž bezúdržbové a vydrží vám několik desítek let. Jeho povrch je totiž ošetřen tak, že vydrží manipulaci při montáži i velké výkyvy počasí.

Dalším rozhodnutím, které budete muset udělat, je volba pletiva bez nebo se zapleteným napínacím drátem. Zde je dobré řídit se délkou oplocení. Pokud váš plot bude dlouhý do 25 m, což je jedna role, rozhodněte se pro již zapletený napínací drát. Když bude delší, kupte drát zvlášť – pomůže vám to vytvořit nekonečnou roli pletiva.

Plot z poplastovaného pletiva vám vydrží i 70 let

Zákaz úniku domácích mazlíčků

Pokud máte doma domácí zvíře, které by mělo raději zůstat na zahradě, doporučujeme instalaci podhrabových desek. Ty zapusťte přibližně 15 cm do země – zabráníte tím zvířatům, aby se podhrabala pod plotem. Díky podhrabovým deskám se vám bude kolem plotu také lépe sekat tráva.

Postup stavby pletivového plotu

1. Vybetonujte sloupky

Jak jednoduše postavit plot kolem domuSloupky na plot doporučujeme zakoupit ve stejné barvě jako pletivo. Při betonování sloupky betonujte zhruba po 3 metrech do díry minimálně 30×30 cm. Ze všeho nejdřív si zabetonujte krajní sloupky, mezi které natáhněte provázek. Podle něj navrhněte místa dalších plotových sloupků. Pamatujte, že musí být zabetonované ve stejné výšce. Vzpěrné sloupky montujte vždy na krajové sloupky, a poté zhruba po 30 metrech. Nainstalujte je pod úhlem 45° do dvou třetin okrajového sloupku. Po vybetonování nechte beton dostatečně ztvrdnout, aby se sloupky nepohnuly.

2. Napněte drát

Před instalací pletiva bez již zapleteného napínacího drátu napněte drát mezi sloupky. Drát přivažte k horní části prvního sloupku a druhý konec přivažte k poslednímu sloupku. Díky takzvanému napínáku bude drát perfektně vypnutý.

3. Namontujte pletivo

Pokud máte pletivo s již zapleteným drátem, přivažte počátek role k prvnímu sloupku a pokračujte stejně k dalšímu sloupku. V opačném případě předepněte vodicí drát a až poté zavěste pletivo. Pokud se vám stane, že pletivo skončí v mezeře mezi sloupky, nic se neděje. Pomocí vodícího drátu zapleťte další roli a pokračujte v napínání. Stavbu plotu dokončíte zavěšením branek. Ujistěte se také, že je plot všude dobře napnutý.


Máte zkušenosti se stavbou pletivového plotu? Podělte se s námi o ně v diskuzi.

Hodnocení: +8 Hodnotilo uživatelů: 16 líbí (+1) nelíbí (-1)

Diskuse

Příspěvky diskuse

ZpětÚvodní strana » Články » Jak jednoduše postavit plot kolem domu