Neviditelný zdroj tepla. Jaké jsou výhody podlahového vytápění?

Neviditelný zdroj tepla. Jaké jsou výhody podlahového vytápění?
05.02.2014 18:25

Rekonstruujete, nebo stavíte dům či byt? Pokud přemýšlíte, jak vyřešit topení vašeho domova, zkuste popřemýšlet o vytápění zabudovaném v podlaze. Oproti vytápění radiátorem přináší úsporu za teplo a šetří místo. A to není vše. Prozradíme vám, jaké další výhody podlahové vytápění přináší.

Topení zabudované v podlaze je komfortní, spolehlivé a ekonomické. Energetická úspora je oproti radiátorům až 20 % ročních nákladů na energii. Navíc nevíří prach a šetří místo. Ve vašem domově nebude nikde na dohled nevzhledný radiátor, kvůli kterému není například možno rozestavět nábytek podle potřeby.

V čem je podlahové vytápění lepší?

Podlahové vytápění rovnoměrně rozkládá vytápění místnosti. Trubky jsou pokládány hadovitě či spirálovitě, čímž se dosahuje co nejefektivnějšího pokrytí podlahy. Při vytápění radiátorem jde po ohřátí teplý vzduch napřed nahoru, kde se ochladí a pak teprve klesá dolů do místnosti, což způsobuje energetickou ztrátu. Topení v podlaze ohřívá vzduch nad sebou, který tu poté zůstává.

Podlahové vytápění bytu

Kam je topení v podlaze vhodné?

Podlahové vytápění lze použít v samostatných místnostech i celých domech či bytech, včetně koupelen a chodeb. Zamezí pocitu studené podlahy, teplota u země není poté nižší, než u topení radiátorem, což oceníte zejména v koupelně, nebo obývacím pokoji.

Nejlepší je zvolit podlahové topení pro celý dům nebo byt. Tento typ vytápění je totiž naprosto dostačující a teplota jde regulovat stejně dobře, jako při vytápění radiátorem. Výjimkou mohou být starší rekonstruované budovy, které mají vysoké tepelné ztráty. Zde by nemuselo samotné podlahové vytápění dostačovat, je proto vhodná i kombinace radiátorového a podlahového topení.

Nevýhodou vytápění v podlaze je pomalejší ohřívání. Na druhou stranu ale také pomaleji chladne a je efektivnější.

Jaká podlaha je pro vytápění vhodná?

Masivní podlahy Feel Wood jsou vhodné na podlahové vytápěníNež zakoupíte podlahovou krytinu, je dobré se poradit s prodejcem, zda je materiál pro podlahové vytápění vhodný. Důležité to je pro kvalitu vytápění i pro zachování kvality podlahy. Ne každý materiál je pro vytápění vhodný, vyhněte se PVC a pryži, které svými vlastnostmi neodpovídají požadavkům podlahového topení. Jiné jsou zase pro podlahové vytápění jako stvořené. Například dřevěné masivní podlahy, jako Feel Wood, jsou dodávány ve správné vlhkosti, díky které podlaha dobře reaguje na vlastnosti topení.

Mezi vhodné podlahy pro tento typ vytápění patří také keramická, nebo kamenná dlažba. Vhodná je díky svým izolačním vlastnostem a dobře navazuje na podkladový beton, nebo elektrické rohože.

Možnosti podlahového vytápění

Při pořizování podlahového vytápění máte možnost vybírat mezi elektrickým a teplovodním vytápěním. Teplovodní vytápění je náročnější na zabudování a finančně nákladnější. Na druhou stranu je ale efektivnější, teplo vydrží delší dobu a není třeba často přitápět. Elektrické vytápění je možné kromě do podlahy zabudovat do stěn, přímo za omítku.

Hodnocení: +14 Hodnotilo uživatelů: 26 líbí (+1) nelíbí (-1)

Diskuse

Příspěvky diskuse

ZpětÚvodní strana » Články » Neviditelný zdroj tepla. Jaké jsou výhody podlahového vytápění?