Zaměřeno na výběr pračky

Zaměřeno na výběr pračky
20.06.2014 07:13

Pračka je součástí každé domácnosti. Může mít však mnoho podob a funkcí. Už dávno neplatí, že pračka musí být v koupelně. Naopak. Stále častěji máme pračku v kuchyni, nejlépe pak v technické místnosti. Pračka v domácnosti se třemi dětmi bude rozhodně vypadat jinak, než pračka v domácnosti svobodného páru. Víte, jak vybrat tu nejlepší pračku? Poradíme vám v tomto článku.

Pračka s horním plněnímNejdříve se ohlédneme do historie. Kdy vlastně vznikla první pračka? Praní prádla jako takové lidé provozovali odedávna. Nejdříve se pralo mácháním v řece nebo tlučením prádla o kameny. Sušilo se na sluníčku, které prádlo krásně vybělilo. Převratný byl vynález valchy v první polovině 18. století. První pračky z 19. stolení byly dřevěné. Vývoj neustával, a tak jsme přešli od valchových praček, přes práčové a vířivé, až po dnešní "automatku", která zažila svůj boom v 60. letech 20. století. 

Vyznejte se v rozsáhlé nabídce praček

Tak jako je tomu u většiny domácích spotřebičů na trhu, můžeme si vybírat z nepřeberného množství praček od různých výrobců. Některá má více funkcí, jiná zase menší spotřebu energie a vody, další má praktičtější prací programy. Jak se má běžný spotřebitel vyznat v automatických pračkách a vybrat si pro sebe tu nejvhodnější? Určujícím faktorem rozhodně není jenom cena.

Jako první na vás čeká samotný výběr typu pračky - s horním nebo předním plněním. Pračky s předním plněním bývají o něco levnější a poskytují vám šikovnou odkládací plochu, vyžadují ale více místa. Pračky s horním plněním se volí většinou do užších prostor. Nelze je použít jako vestavné, nad sebou potřebují zhruba 50 cm místa pro otevření víka. Velikost pračky také zpravidla určuje, kolik kg prádla vypereme. Poslední dobou se stále větší oblibě těší pračky až na 12 kg prádla. Je ale nutné si uvědomit, že tato kapacita je orientační a jen málokdy pračku opravdu naplníme. Investice do 12 kg pračky je tedy mnohdy zbytečná.

Pračka v kuchyni

Jaké parametry byste měli sledovat při výběru pračky:

  • Informace z energetického štítku berte jako informativní. Je na něm uvedena spotřeba energie, účinnost praní a odstředění.
  • Účinnost odstředění má velký vliv na sušení prádla. Ne vždy je však nutné řídit se podle počtu otáček. Prodejce vám samozřejmě doporučí co největší počet otáček, protože je taková pračka dražší. Otáčky jsou ale podstatné spíš pro pračky se sušičkou. Pokud tedy narazíte na model pračky, která má například jen o 300 otáček víc, ale je o několik tisíc dražší, nevyplatí se do ní investovat.
  • Ne vždy je energetická úspornost to pravé. Praní s menší spotřebou vody se projeví na kvalitě máchání, což se problém zejména u praní dětského prádla.
  • Vsaďte na intuitivní ovládání. Vše by mělo jít jednoduše a srozumitelně. Chytrou pomůckou je displej, který vám ukazuje zbývající čas praní a pomáhá s výběrem programů. Stejně tak by měla jít jednoduše otevřít dvířka pračky.
  • Víc programů neznamená nutně výhodu. Čím více jich totiž je, tím více je pračka poruchová. Opravdu využijete všech 15 programů praní prádla? Vsadíme se, že budete používat maximálně 3!

Mít vestavnou pračku v kuchyňské lince není dnes nic divného. Nedoporučujeme však umísťovat ji naproti jídelnímu stolu. Při odstřeďování je pračka poměrně hlučná a mohla by vás rušit.

Hodnocení: +11 Hodnotilo uživatelů: 47 líbí (+1) nelíbí (-1)

Diskuse

Příspěvky diskuse

ZpětÚvodní strana » Články » Zaměřeno na výběr pračky