odhad nemovitosti

Ikona Marcela Kouklová 13.07.2011
Dobrý den.Chtěla bych koupit nemovitost a nevím jak dlouho může být starý odhad nemovitosti.Majitelé této nemovitosti si ho nechali zhotovit před 3 roky.Chtěla jsem se Vás zeptat jestli je ještě platný a mohu touto cenou řídit?Děkuji Vám za odpověd´
Hodnocení: +27 Hodnotilo uživatelů: 31 líbí (+1) nelíbí (-1)

Odpovědi

Seřadit od nejnovější, od nejstarší, podle oblíbenosti

 • Logo Realitní kanceláře Hana Lejčková HANALE spol. s r.o. | Hanale spol. s r.o. 13.07.2011 16:44:40

  Dobrý den, při koupi nemovitosti potřebujete jen odhad pro banku, pokud budete hradit kupní cenu z hypotéčního úvěru. Jinak bych ho nebrala vůbec v potaz. Nehledě ke skutečnosti, že nevíme k jakým účelům byl zhotoven. Výše odhadu se odvíjí od účelu pro který byl odhad vypracován a může být velmi rozdílná. Rozhodně bych doporučila podívat se na nabídky realit v nejbližším okolí kupované nemovitosti. Pokud se jedná o RD ( což není jasně z Vašeho dotazu), zjistěte si kolik stojí stavební pozemky za m2. Udělejte si průměrnou cenu tak z 4 -5 pozemků. Pak si vezměte tak 5 RD ( měly by odpovídat vybavením , stářím, kvalitou tomu Vašemu vyhlédnutému) v okolí, odečtěte u nich pozemky x průměrná cena za m2 , které Vám před tím vyšly. Vyjde Vám čistá cena za stavbu. Tuto cenu za RD vydělte metry čtverečními obytné plochy a zprůměrujte z dalších RD. Získané číslo bude za kolik průměrně vychází 1m2 obytné plochy. Pak obytnou plochu RD o který máte zájem vynásobte průměrnou cenou obytné plochy, kterou jste zjistila. K tomu připočtěte pozemek XY m2 x průměrná cena stavebních pozemků v okolí. Tak získáte odpovídající cenu, která by měla být aktuální. Odhadovala bych, že cena by mohla vyjít o mnoho % nižší, než u odhadu, který Vám majitelé předložili. Šťastnou ruku při výběru nemovitosti.

  reagovat nahlásit | Hodnocení: 7 Hodnotilo uživatelů: 7 Kladně hodnotit Záporně hodnotit
 • Logo Realitní kanceláře Jan Ptáček | PRINC Reality s.r.o. 13.07.2011 11:33:13

  Dobrý den, ve všech státních institucích, popř. jiných orgánech jsou obdobné listiny platné přibližně 3 měsíce. Ve Vašem případě je odchad nemovitosti starý 3 roky nepoužitelný. Zvlášť v tuto dobu, kdy v roce 2008 byly ceny nemovitostí na obsolutním vrcholu a během posledních let rapidně klesly. Spíše bych se orientoval dle aktuální nabídky v dané lokalitě a cen jiných nemovitostí s obdobnými parametry. S pozdravem

  reagovat nahlásit | Hodnocení: 5 Hodnotilo uživatelů: 5 Kladně hodnotit Záporně hodnotit
  • Logo Realitní kanceláře Marek Šlosar | 13.07.2011 11:44:58
   nahlásit | Hodnocení: 4 Hodnotilo uživatelů: 4 Kladně hodnotit Záporně hodnotit

   Dobrý den, pokud chcete odhad použít jako vodítko k určení kupní ceny pak má pravdu můj \"předřečník\" pan Ptáček, určitě je lepší udělat si představu o ceně z nabídky obdobných nemovitostí v dané lokalitě. Dále je otázka, k čemu původní odhad nemovitosti sloužil, za jakým účelem byl vyhotoven. V případě, že budete na nemovitost vyřizovat hypotéku, banka stejně bude požadovat odhad nový, nebo nechá ocenit nemovitost svým smluvním odhadcem, pro platbu daně z převodu nemovitostí bude potřebný také nový odhad vyhotovený k datu \"změny vlastnických práv\". Původní 3 roky starý odhad Vám může posloužit spíš jen jako velmi orientační informace.

 • Logo Realitní kanceláře REALITY DISK | 13.07.2011 12:44:28

  Dobrý den, běžně odhad platí 6 měsíců. Ale nevím k čemu je vám nyní odhad platný jako kupující. Vás zajímá jen odhad z úvěrující banky v případě, že si budte nemovitost kupovat na úvěr. Jinak ho nepotřebujete. Stejně je odhad orientační ohledně kupní ceny, tržní hodnota, či kupní cena se neurčuje z odhadu.

  reagovat nahlásit | Hodnocení: 5 Hodnotilo uživatelů: 5 Kladně hodnotit Záporně hodnotit
 • Logo Realitní kanceláře Michal Sadílek, Nemox, s.r.o. | Nemox, s. r. o. 16.07.2011 13:16:28

  Vážená paní Kouklová, jako kupující nepotřebujete \"úřední\" odhad ceny nemovitosti Ten potřebuje prodávající a musí být jednak dle platné oceňovací vyhlášky ke dni koupě a jednak nesmí být starší než půl roku. Potřebuje jej ke stanovení daně z převodu nemovitosti. Pak jsou i jiné než úřední odhady, např. \"tržní\" pro banku když platíte kupní cenu nebo její část hypotékou nebo jiným úvěrem. Pro to, abyste věděla jestli je cena požadovaná prodávajícím \"dobrá\" je nejlepší navštívit několik nemovitostí a porovnávat, nebo postup popsaný kolegyní Lejčkovou. Také byste mohla tu samou informaci dostat od makléře, tam ale hodně záleží na tom, zda do té informace nepromítá nějaký svůj zájem, jak moc se mu dá věřit. Nepodceňujte rafinovanost makléře. Případné další dotazy rád odpovím na 721 992 921.

  reagovat nahlásit | Hodnocení: 4 Hodnotilo uživatelů: 4 Kladně hodnotit Záporně hodnotit

Přidat odpověď

ZpětÚvodní strana » Poradna » Koupě nemovitosti » odhad nemovitosti