vypořádání nemovitosti po rozchodu

Ikona Monika Vaňková 07.08.2012
Dobrý den, s bývalým přítelem vlastníme dům každý 1/2, který je zatížený hypotékou, ve které jsme oba uvedeni jako dlužníci. Vyrovnání by probíhalo převzetím hypotéky přítelem + doplatek v hotovosti 500.000,- (již splacená část). Cena 1/2 nemovitosti je 2.500.000,-. Chtěla bych se zeptat, zda daň z příjmu budu platit z celé poloviny 2.500.000,- a nebo jen z těch 500.000,- co obdržím na účet? Je možné sepsat vypořádání jako u manželů a nebo to musí být na kupní smlouvu? Daň z převodu nemovitosti předpokládám bude z částky 2.500.000,- Děkuji
Hodnocení: +2 Hodnotilo uživatelů: 8 líbí (+1) nelíbí (-1)

Odpovědi

Seřadit od nejnovější, od nejstarší, podle oblíbenosti

  • Logo Realitní kanceláře JUDr. Ivan Slavický | 08.08.2012 09:10:10

    Dobrý den, váš případ doporučuji řešit darovací smlouvou. Pokud jste společně žili ve společné domácnosti více než 1 rok před tímto právním úkonem, bude se jednat o osvobození od daně dědické, darovací a daně z převodu nemovitosti §19 zákona č. 357/1992 Sb. Druhým řešením je standardní kupní smlouva. V případě kupní smlouvy zaplatíte 3% z poloviny kupní ceny nemovitosti, bez ohledu kolik peněz fyzicky vydáte. I když se dohodnete na kupní ceně 500.000,- Kč, úřední odhad nemovitosti se bude blížit ceně celkové 2.500.000,- Kč a zaplatíte 3% z 1.250.000,- Kč.

    reagovat nahlásit | Hodnocení: 0 Hodnotilo uživatelů: 0 Kladně hodnotit Záporně hodnotit
    • Logo Realitní kanceláře Monika | 08.08.2012 10:42:09
      nahlásit | Hodnocení: 0 Hodnotilo uživatelů: 0 Kladně hodnotit Záporně hodnotit

      Dobrý den, děkuji za odpověď. Bohužel na darovací smlouvu to nejde, protože hypotéční banka vyžaduje buď smlouvu kupní a nebo smlouvu o vypořádání. Ta 3% jsou daň z příjmu či jak se tato daň jmenuje? Mohl byste mi prosím napsat v jakém zákoně a paragrafu bych tyto informace našla? A daň z převodu nemovitosti budu platit z 2.500.000,- je to tak? Ještě bych se zeptala, zda stačí odhad obvyklé ceny nemovitosti - pro účely hypoteční banky nebo musí být nějaký jiný. Děkuji mockrát

Přidat odpověď

ZpětÚvodní strana » Poradna » Prodej nemovitosti » vypořádání nemovitosti po rozchodu