Zateplení fasády systémem ETICS sníží spotřebu energie a ušetří vám finance za provoz domu

Zateplení fasády systémem ETICS sníží spotřebu energie a ušetří vám finance za provoz domu
01.10.2013 09:34

Dnes vás chceme seznámit se zateplovacím systémem ETICS. Jedná se o anglickou zkratku, v češtině používáme VKZS neboli vnější kontaktní zateplovací systém. Ten nejen vylepší vzhled fasády a celého domu, ale hlavně izoluje drahocenné teplo, odvádí vlhkost a chrání zdivo před vlivem počasí.

Jak funguje zateplení ETICS?

Zateplovací systém ETICS se řadí mezi kontaktní zateplení. Tudíž převážně dochází k zateplení budovy zvenčí, kdy je izolant v kontaktu se zdivem. Celý princip je založen na posunutí bodu mrazu. Když bydlíte v nezatepleném domě, máte vysoké náklady na vytápění a často se vám na zdech objevuje nebezpečná plíseň. Proč? Nezateplený dům má bod mrazu uprostřed obvodové zdi, ta potom promrzá a vy musíte vynaložit více energie na to, aby vám bylo doma teplo.

Pokud se zeď zaizoluje, bod mrazu se přesune do izolantu, který brání prostupu mrazu. Teplo zevnitř domu se od izolantu odráží, akumuluje se ve zdech a nikam neuniká. Dochází tak ke značné úspoře financí za vytápění, zvýšení komfortu bydlení a ochraně zdiva před poškození mrazem. V neposlední řadě také nevznikají plísně v interiéru a doma tak máte zdravé klima.

Ve starších domech se také často přistupuje na vnitřní izolaci domu. Ta ale není příliš perspektivní. Nezabrání totiž promrzání zima. Doma sice máte rychle teplo, ale místnosti stejně rychle vychladnou.

Zateplení domu systémem ETICS Správně provedené zateplení domu vám ušetří náklady na vytápění a zvýší komfort bydlení.

Složení zateplovacího systému ETICS

Složení zateplení ETICSSystém ETICS obsahuje pokyny, jak efektivně zateplit dům a ušetřit tak na nákladech za vytápění. Na obvodové zdivo se lepí a kotví hmoždinkami desky z pěnového polystyrenu, nebo minerální vlny. Nejprve je nutné upravit podklad, tj. obvodové zdivo. Na něj se pomocí lepícího tmelu připevní tepelně izolační materiál a následně se ještě ukotví hmoždinkou. Na izolant přijde základní vrstva složená ze stěrkové hmoty a skelné tkaniny, poté omítka a finální fasádní barva dle vašeho výběru.

Nemusíte zateplovat vždy jenom polystyrenem. Přečtěte si o efektivním materiálu lupotherm, skvělé alternativě k zateplení domu polystyrenem či vatou.

Volíte zateplení svépomocí? Máme pro vás pár tipů

  • Jako první si musíte určit sílu izolantu. Poté je nutné umístit soklovou lištu s okapnicí – její šířka odpovídá síle izolantu. Lišta se ukotví ve výšce, kde bude začínat zateplení. Pokud je podklad nerovný, využijte vyrovnávací podložky.
  • Lepící tmel nanášejte po obvodu izolační desky a ve 3 bodech do plochy. Pokud zateplujete minerální vlnou s příčným vláknem, naneste lepidlo po celé ploše desky.
  • Pokud vám při lepení vzniknou mezi deskami izolantu spáry a větší mezery, vyplňte je příslušným izolantem nebo stavební nízko-expanzní pěnou. Nikdy je nevyplňujte tmelem, vznikají tak tepelné mosty.
  • Než začnete izolační desky kotvit hmoždinkami, přebruste desky do roviny. Vyvrtejte otvory pro hmoždinky, vyčistěte je a hmoždinky osaďte do desek.
  • Pokud jste však se zateplovacími systémy nikdy nepřišli do styku, doporučujeme vám sjednat si na zateplení domu odbornou firmu. Předejdete tak případným potížím způsobeným neprofesionální montáží.

Nevíte si tady, jaký fasádní systém zvolit? Obraťte se na odbornou firmu, která vám jistě poradí!

Máte zateplený dům nebo byt? Zateplovali jste svépomocí, nebo jste si objednali firmu? Napište nám do diskuze své zkušenosti, případně doporučení na spolehlivou firmu!

Hodnocení: +7 Hodnotilo uživatelů: 51 líbí (+1) nelíbí (-1)

Diskuse

Příspěvky diskuse

ZpětÚvodní strana » Články » Zateplení fasády systémem ETICS sníží spotřebu energie a ušetří vám finance za provoz domu