darovací smlouva

Ikona Radim Bílek 27.07.2012
dobrý den, žijeme ve společné domácnosti jako druh a družka. Jsme spolumajitelé bytu na kterém je hypotéka, ta je na moji družku. Já bych chtěl svůj podíl bytu darovat družce. Je to možné, když je byt vázán hypotékou? V případě, že by tento úkon možný byl, platila by se daň darovací nebo ne? Jak postupovat ? Předem děkuji za radu.
Hodnocení: -8 Hodnotilo uživatelů: 12 líbí (+1) nelíbí (-1)

Odpovědi

Seřadit od nejnovější, od nejstarší, podle oblíbenosti

 • Logo Realitní kanceláře JUDr. Ivan Slavický | NICE GHOST s.r.o. 27.07.2012 10:33:20

  Dobrý den, jestliže je situace, jak jste ji popsal, tak zástavci nemovitosti jste oba dva, dlužníkem pouze vaše družka. V případě neplacení úvěru je pro banku složitější situace, protože na prodej zástavy musí žalovat každou stranu zvlášť, tedy vás i vaši družku. Z tohoto pohledu je pro banku výhodnější situace, kdy vlastník a dlužník budou totožné osoby. Právní jistota pro banku je tedy vyšší a darování vaší ideální poloviny na družku vám jistě povolí. Zástavní smlouvy se nebudou muset měnit, protože zastavená je již nyní celá nemovitost (nedovedu si představit banku, která by půjčila na zástavu podílu nemovitosti) a to se darovací smlouvou nezmění. V darovací smlouvě musí obdarovaná vyjádřit souhlas s nabytím druhé poloviny s vědomím zástavního práva. Důležitým faktem je, že pro osvobození z darovací daně žijete ve společné domácnosti minimálně rok před právním úkonem. Jak čtu odpovědi kolegů, kdy neuvádějí základní důležité informace, doporučuji vám obrátit se při sepsání darovací smlouvy na právníka, advokáta nebo nejlépe notáře.

  reagovat nahlásit | Hodnocení: 3 Hodnotilo uživatelů: 3 Kladně hodnotit Záporně hodnotit
 • Logo Realitní kanceláře Michal Kriška | TB - reality s.r.o. 27.07.2012 09:57:44

  Ještě jsem zapomněl na tu daň. Patříte do druhé skupiny, tudíž by nabyvatelka daň platit neměla. Nicméně, pokud vás finanční úřad vyzve, abyste tento vtah doložili, bude důkazní břemeno na vás. Nejvhodnější bude doložit shodné trvalé bydliště a výpovědi sousedů (určitě se v domě někdo najde, kdo vám tuto skutečnost svým podpisem potvrdí).

  reagovat nahlásit | Hodnocení: 1 Hodnotilo uživatelů: 1 Kladně hodnotit Záporně hodnotit
 • Logo Realitní kanceláře Alice Kubová | Finance Reality Miroslav Kuba 27.07.2012 10:09:53

  Dobrý den pane Bílku, darovat byt můžete. V darovací smlouvě pouze uvedete, že obdarovaná je seznámena se stavem darované věci a že na ní vázne hypoteční úvěr. Před tímto úkonem musíte informovat banku. Banka následně vydá nové zástavní smlouvy, které podepíše Vaše družka a vloží je na místně příslušný Katastrální úřad. Darovací daň platit nebudete, druh a družka si mohou darovat majetek a tento úkon není zpoplatněn.

  reagovat nahlásit | Hodnocení: 1 Hodnotilo uživatelů: 1 Kladně hodnotit Záporně hodnotit
 • Logo Realitní kanceláře Michal Kriška | 27.07.2012 09:50:31

  Dobrý den, darování možné je. V úvěrové smlouvě budou definovány možnosti převodu ve vztahu k bance. S největší pravděpodobností tam bude uvedena podmínka neučinit tak bez vědomí banky. Požádejte na pobočce o vydání souhlasu s převodem svého spoluvlastnického podílu. Banka většinou vyhoví. Nedarujte bez tohoto písemného souhlasu (jistota je jistota).

  reagovat nahlásit | Hodnocení: 0 Hodnotilo uživatelů: 0 Kladně hodnotit Záporně hodnotit

Přidat odpověď